O FESTIVALU

Festival je v současné podobě určen především vám - publiku; není tedy jen pro kytaristy :-) Je otevřený mladým a talentovaným muzikantům, kteří chtějí získat své příznivce, kteří chtějí prostě hrát a nebojí se vystoupit po boku hudebních legend i virtuózů. ​Zveme profesionální muzikanty, kteří své umění předvedou na koncertu, ale poodhalí na svých workshopech také něco ze svých fines a interpretačních triků. Je to setkávání vás s generacemi hudebníků. Je to setkávání různých žánrů...

A vše propojuje KYTARA a kytarová hudba.

 

Z HISTORIE

Festival založil v roce 1981 ve Zlíně pedagog a kytarista Lubomír Kovařík nejprve s cílem, aby se sešli místní hudebníci hrající na nejpopulárnější nástroj 20. století -  na kytaru. Setkání však záhy dostalo rozměr kytarového festivalu, kdy nesoutěžní přehlídka navázala dramaturgicky na předcházející známé zlínské jazzové festivaly. Po osmileté pauze v devadesátých letech došlo v roce 1999 díky novému producentovi akce k znovuobnovení festivalu.

Mimořádný zájem kytaristů o účinkování, ale i posluchačů a médií o předchozí ročníky, vedl pořadatele k rozhodnutí pozměnit původní koncepci akce. V roce 2002 se poprvé festival představil v Ostravě v Klubu Parník. V roce 2003 dostal festival poprvé podobu soutěže a v klubu Boomerang, později v klubu Templ se jí od té doby zúčastnilo průměrně 18 amatérských skupin nebo sólistů ročně. Od roku 2005 byl festival se soutěžní dramaturgií pořádán také ve Zlíně, a to v klubu U Tetoura. Zde soutěžilo také průměrně 18 amatérských skupin ročně.

Od roku 2011 vystřídal soutěžení amatérských kapel větší důraz na žánrovou pestrost účinkujících obohacenou o snahu přinést muzikantům a divákům pohled do zákulisí umění profesionálních hudebníků formou workshopů.

Ve všech předcházejících ročnících účinkovalo přes 450 kytaristů a muzikantů zlínského a ostravského regionu, vždy však za účasti významných kytaristů z České republiky, Evropy i Severní Ameriky.

Jmenujme alespoň Luboše Andršta, Rudolfa Daška, Michala Pavlíčka, Zdeňka Fišera, Z.S.Dvořáka, Vlastu Redla, Sammyho Vomáčku, Tonyho Ackermana, Romana Pokorného, Rudyho Linku, Viléma Spilku, Zdeňka Bínu, Andreje Šebana, Standu Barka, Dagmar Andrtovou-Voňkovou, Amita Chatterjee, Radima Hladíka, Apostolise Anthimose, Davida Dorůžku, Vladimíra Mertu, Štěpána Raka, Matěje Raka, Pavla J. Rybu, Jima Campilonga, Vladimíra Václavka, Viléma Čoka, Xaviera Baumaxu, Vladimíra Mišíka, Norbiho Kovácse, Matěje Morávka, Mirka Černého, Adama Malíka, Rudyho Horváta, Jana Gajdicu, Adriana Trindade, Libora Šmoldase, Inbar Freedman, Jimmyho Gee, Aivna, Vladislava Bláhu, Alexandra Glizeho, Petra Uvíru, Jakuba Kaifosze, Pavla Váněho, Tomáše Frolíka, Jana Lichtenberga, Milana Bátora, Pavla Kučeru, Jiřího Hálu, Ondru Kozáka, Lucii Redlovou, Radima Zenkla, Lewise Creavena a další a další vynikající hudební osobnosti.